Instrumente de lucru nr. 1 pentru specialistii de HR

Tichete cadou acordate in perioada concediului medical. Cand acest venit NU este impozabil?

09 /Ian2023
Tichete cadou acordate in perioada concediului medical. Cand acest venit NU este impozabil?
Tags: tichete cadou concediu medicalconcediu medical venit neimpozabilconcediu medical cod 14

Va reamintim ca un venit acordat in perioada concediului medical este impozabil daca nu exista o prevedere legala care sa stabileasca ca venitul respectiv nu este impozabil.

Iata un caz concret, prezentat pe PortalCodulMuncii.ro:

"In luna Decembrie s-au acordat Tichete cadou in valoare de 1000 lei, avem persoane aflate in concediu medical cu cod 14, concediu medical neimpozabil. Pentru aceste persoane nu calculeaza impozit pe Tichete cadou sistemul, este corect?"

Raspunsul specialistilor: 

Conform art. 62 lit. c) din Codul fiscal:

In intelesul impozitului pe venit, urmatoarele venituri nu sunt impozabile:

c)indemnizatiile pentru: risc maternal, maternitate, cresterea copilului si ingrijirea copilului bolnav, ingrijirea pacientului cu afectiuni oncologice, potrivit legii;

Astfel, nu reprezinta venit impozabil indemnizatia pentru ingrijirea pacientului cu afectiuni oncologice. Acest concediu medical se acorda pe baza de certificat medical cod 17 nu cod 14.

Indemnizatia medicala cod 14 reprezinta venit impozabil. De asemenea, orice alt venit acordat in perioada concediului medical este impozabil daca nu exista o prevedere legala care sa stabileasca ca venitul respectiv nu este impozabil.

Spre exemplu, tichetele cadou in suma de 300 lei nu sunt venituri impozabile si taxabile cu contributii sociale acordate cu respectarea conditiilor prevazute la art. 76 alin. (4) lit. a) si art. 142 lit. b) din Codul fiscal.

Faptul ca un venit este acordat in perioada in care salariatul beneficiaza de o indemnizatie medicala neimpozabila nu inseamna ca si acel venit este neimpozabil. Nu este insa cazul indemnizatiei medicale cod 14, aceasta indemnizatie fiind impozabila.

Un raspuns oferit in ianuarie 2023, oferit de expertii de la PortalCodulMuncii >>>

 

de Cristina Savu


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Tichete cadou acordate in perioada concediului medical. Cand acest venit NU este impozabil?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


Comentarii 0 comentarii
Click aici si adauga propriul comentariu



Noutati privind Regulamentul Intern. TOP 3 Modele de Regulament Intern

Atentie la procesul de angajare!

Evitati cele mai frecvente greseli.

Descarcati gratuit Raportul Special

Completati adresa de email pentru a primi Raportul Gratuit "Noutati privind Regulamentul Intern. TOP 3 Modele de Regulament Intern".
© copyright 2012 - 2023 Resurse-Umane.ro . Toate drepturile rezervate.
Noutati privind Regulamentul Intern. TOP 3 Modele de Regulament Intern

Atentie la procesul de angajare!

Evitati cele mai frecvente greseli.

Descarcati gratuit Raportul Special

Completati adresa de email pentru a primi Raportul Gratuit "Noutati privind Regulamentul Intern. TOP 3 Modele de Regulament Intern".

Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici