Instrumente de lucru nr. 1 pentru specialistii de HR

Verificarea prealabila a aptitudinilor profesionale. Angajatorul poate introduce proba practica dupa incheierea CIM?

10 /Aug2021
Verificarea prealabila a aptitudinilor profesionale. Angajatorul poate introduce proba practica dupa incheierea CIM?
Tags: nverificarea prealabilaaptitudini profesionaleproba practicaregulament intern

“Conform art. 29 din Codul muncii, angajatorul poate efectua verificarea prealabila a aptitudinilor profesionale si personale ale persoanei care solicita angajarea. Dorim sa introducem aceasta verificare anterior incheierii contractului de munca. Putem introduce o proba practica de 1 zi lucratoare in urma careia sa apreciem daca persoana corespunde? Daca da, care sunt documentele pentru acest proces de verificare? Aceasta verificare afecteaza in vreun fel perioada de proba stabilita in contractul individual de munca?”

Raspunsul specialistului: 


Conform art. 29 din Codul muncii:

Art. 29. - (1) Contractul individual de munca se incheie dupa verificarea prealabila a aptitudinilor profesionale si personale ale persoanei care solicita angajarea.

(2) Modalitatile in care urmeaza sa se realizeze verificarea prevazuta la alin. (1) sunt stabilite in contractul colectiv de munca aplicabil, in statutul de personal - profesional sau disciplinar - si in regulamentul intern, in masura in care legea nu dispune altfel.

Astfel, in sistemul privat, verificarea prealabila a aptitudinilor profesionale si personale ale persoanei care solicita angajarea se face in conditiile stabilite in regulamentul intern si in contactul colectiv de munca (daca se incheie astfel de contract). 

Reglementarea in regulamentul intern trebuie sa fie insotita de un document semnat, anterior probei, cu persoana care va fi supusa probei practice cum ar fi un proces verbal in care se va face trimitere la reglementarea din regulamentul intern si in care se va mentiona ziua si ora de inceput a ziua si ora de sfarsit a probei practice.

Toate conditiile in care se realizeaza proba practica inclusiv durata acesteia trebuie sa fie mentionate in regulamentul intern.

Verificarea prealabila nu afecteaza perioada de proba.


Raspuns oferit de Irina Dumitrescu pentru PortalCodulMuncii.ro >>>

 

de PortalResurseUmane.ro


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Verificarea prealabila a aptitudinilor profesionale. Angajatorul poate introduce proba practica dupa incheierea CIM?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 4 voturi


Comentarii 0 comentarii
Click aici si adauga propriul comentariu



TESTE pentru Angajare. TOP 7 Teste utilizate de marile companii

Atentie la procesul de angajare!

Evitati cele mai frecvente greseli.

Descarcati gratuit Raportul Special

Completati adresa de email pentru a primi Raportul Gratuit "TESTE pentru Angajare. TOP 7 Teste utilizate de marile companii".
© copyright 2012 - 2022 Resurse-Umane.ro . Toate drepturile rezervate.
TESTE pentru Angajare. TOP 7 Teste utilizate de marile companii

Atentie la procesul de angajare!

Evitati cele mai frecvente greseli.

Descarcati gratuit Raportul Special

Completati adresa de email pentru a primi Raportul Gratuit "TESTE pentru Angajare. TOP 7 Teste utilizate de marile companii".

Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici