Instrumente de lucru nr. 1 pentru specialistii de HR

Furnizorii de servicii de formare profesionala pentru angajatii unei companii sunt persoane imputernicite, conform GDPR?

27 /Iun2018
Tags: formare profesionalapersoane imputernicite companiiregulamentul gdprfurnizori de servicii de formare profesionala

Avand in vedere ca Regulamentul privind Protectia Datelor cu Caracter Personal a schimbat atat de multe din punct de vedere legislativ, managerii de resurse umane ar trebui sa fie familiarizati cu noile norme.

Ce trebuie sa faceti in calitate de manager HR, pentru a nu incalca prevederile acestui Regulament si pentru a nu pune firma in pericol? Ghidul GDPR pentru managerii HR va raspunde >>>


"Furnizorii de servicii de formare profesionala (formatori externi) pentru angajatii unei companii sunt persoane imputernicite conform art. 28 din GDPR? Dar furnizorii de tichete de masa?", se intreba cineva pe PortalProtectiaDatelor.ro.


Raspunsul specialistilor:


Furnizorii de servicii de formare profesionala sunt persoane imputernicite ale operatorului (companiei). Aceeasi calitate, respectiv de persoana imputernicita subzista si in privinta furnizorului de tichete de masa.

ATENTIE!

Date fiind aceste informatii, prelucrarea ar trebui sa fie realizata de catre furnizor, in numele companiei-client, reglementata printr-un contract, numai la cererea operatorului, cu exceptia cazului in care dreptul Uniunii sau dreptul intern il obliga pe furnizor sa prelucreze fara solicitarea operatorului.

Persoanele imputernicite trebuie sa ofere garantii suficiente pentru punerea in aplicare a unor masuri tehnice si organizatorice adecvate, conform GDPR. Scopul prelucrarii este stabilit pe baza temeiului juridic prevazut la art. 6 alin. 1 lit. b) din Regulament, in speta, fiind reprezentat de contractul necesar a fi incheiat intre compania-client si furnizorul de servicii de formare profesionala/furnizorul de tichete de masa.

Serviciile de furnizare au la baza un scop prevazut de operator in contractul incheiat. In aceasta situatie, obiectul si durata prelucrarii, natura si scopul prelucrrii, tipul de date cu caracter personal si categoriile de persoane vizate si obligatiile si drepturile operatorului, trebuie respectate de catre furnizori.

Prelucrarea de catre furnizorul de servicii de formare profesionala/furnizorul de tichete de masa, daca excede scopului operatorului si daca nu are la baza un alt temei de prelucrare, este considerat o prelucrare care nu se exercita in numele operatorului.


Sursa: PortalProtectiaDatelor

 

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Furnizorii de servicii de formare profesionala pentru angajatii unei companii sunt persoane imputernicite, conform GDPR?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


Comentarii 0 comentarii
Click aici si adauga propriul comentariu



Importanta Work-Life Balance

PRIORITATILE ANULUI 2018 - angajatii tai

Afla cum realizezi echilibrul intre activitatea profesionala
si viata personala a angajatilor

Descarcati gratuit Raportul Special

Completeaza adresa de email pentru a primi Raportul Gratuit "Importanta Work-Life Balance".
© copyright 2012 - 2018 Resurse-Umane.ro . Toate drepturile rezervate.
Importanta Work-Life Balance

PRIORITATILE ANULUI 2018 - angajatii tai

Afla cum realizezi echilibrul intre activitatea profesionala
si viata personala a angajatilor

Descarcati gratuit Raportul Special

Completeaza adresa de email pentru a primi Raportul Gratuit "Importanta Work-Life Balance".

Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici