Instrumente de lucru nr. 1 pentru specialistii de HR

Plata concediu medical. Cum completam in functie de indemnizatia de crestere copil?

13 /Iul2021
Plata concediu medical. Cum completam in functie de indemnizatia de crestere copil?
Tags: concediu medicalbaza cas concediu medicalindemnizatie crestere copil

“O angajata revine la locul de munca din luna martie dupa incetare CCC. In luna iunie beneficiaza de concediu medical. Angajatorul solicita o adeverinta cu veniturile obtinute pentru perioada cat a fost in CCC, pentru a putea beneficia de plata concediului medical. Angajata a obtinut lunar suma de 1250 lei pentru CCC. In istoric la baza calcul CAS se va completa venitul de 1250 lei pentru fiecare luna in ultimele 12 in care nu a avut contributie la angajator?”

Raspunsul specialistului:

Conform art. 8 alin. (2) lit. d) din OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, stagiul de cotizare se constituie si din perioadele in care persoana a beneficiat de indemnizatie pentru cresterea copilului potrivit OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor.

Astfel cum se prevede la art. 10 alin. (4) lit. c) din OUG 158/2005 baza de calcul al indemnizatiei medicale o reprezinta:

c) indemnizatiile de care au beneficiat asiguratii, prevazute la art. 8 alin. (2) lit. d).

Prin urmare, ceea ce se ia in calcul pentru perioada concediului pentru cresterea copilului este indemnizatia de care salariata a beneficiat prevazuta in adeverinta si anume – 1250 lei.


La un concediu medical in luna iunie 2021 veti constitui baza de calcul din veniturile realizate in perioada decembrie 2020 – mai 2021. Pentru perioada decembrie 2020 – februarie 2021 veti lua in calcul indemnizatia lunara de 1250 lei. Astfel, in istoric la baza de calcul veti mentiona suma de 1250 lei pentru aceasta perioada (decembrie 2020 – februarie 2021).

Din punct de vedere al bazei de calcul al indemnizatiei medicale nu are relevanta perioada anterioara lunii decembrie 2020 intrucat indemnizatia se calculeaza luand in considerare veniturile din ultimele 6 luni anterioare lunii in care salariata beneficiaza de concediu medical asa cum se prevede in art. 10 alin. (1) din OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate.


Raspuns oferit de Rodica Mantescu, specialist in legislatia muncii, pentru PortalCodulMuncii.ro >>


 

de PortalResurseUmane.ro


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Plata concediu medical. Cum completam in functie de indemnizatia de crestere copil?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


Comentarii 1 comentarii
Click aici si adauga propriul comentariu


Anonim 2021-07-15 08:32:05

Adeverința eliberată de AJPIS conține venitul net pe care angajata l-a obținut în CCC. Este normal să constiuim baza de calcul CAS din acest venit net, înregistrat ca și venit brut ?Cum procedați?

TELEMUNCA - 7 solutii la probleme intalnite in practica

Atentie la TELEMUNCA in 2021!

Cazuri practice, solutii si exemple

Descarcati gratuit Raportul Special

Completati adresa de email pentru a primi Raportul Gratuit "TELEMUNCA - 7 solutii la probleme intalnite in practica".
© copyright 2012 - 2021 Resurse-Umane.ro . Toate drepturile rezervate.
TELEMUNCA - 7 solutii la probleme intalnite in practica

Atentie la TELEMUNCA in 2021!

Cazuri practice, solutii si exemple

Descarcati gratuit Raportul Special

Completati adresa de email pentru a primi Raportul Gratuit "TELEMUNCA - 7 solutii la probleme intalnite in practica".

Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici