Instrumente de lucru nr. 1 pentru specialistii de HR

Salariat in incapacitate temporara de munca fara stagiu de cotizare. Angajatorul poate fi obligat prin CCM la plata indemnizatiei?

600
05 /Oct2020
Salariat in incapacitate temporara de munca fara stagiu de cotizare. Angajatorul poate fi obligat prin CCM la plata indemnizatiei?
Tags: incapacitate temporara de muncastagiu de cotizarecontract colectiv de munca

In ce masura se poate negocia in contractul colectiv de munca ca salariatii care au concedii medicale si nu au stagii de cotizare (nu au avut un loc de munca anterior angajarii sau nu au avut contracte de asigurare in sistemul asigurarilor sociale de sanatate) - ca angajatorul sa suporte integral sau 5 zile (depinde de caz) perioada de concediu medical?

Raspunsul specialistului:

In situatia in care salariatii nu indeplinesc conditia stagiului de cotizare, acestia nu au dreptul la concediu medical si indemnizatie de incapacitate temporara de munca.

Astfel, potrivit dispozitiilor art. 8 alin. (1) din Norma din 2018 de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, asiguratii beneficiaza de concedii si indemnizatii, in baza certificatului medical eliberat de medicul curant, conform reglementarilor in vigoare, daca sunt indeplinite cumulativ urmatoarele conditii:

a) indeplinesc stagiul minim de asigurare prevazut la art. 7 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 399/2006, cu modificarile si completarile ulterioare;

b) prezinta adeverinta de la platitorul de indemnizatii din care sa reiasa numarul de zile de concediu de incapacitate temporara de munca avute in ultimele 12/24 de luni, cu exceptia urgentelor medico-chirurgicale sau a bolilor infectocontagioase din grupa A.

Asadar, una dintre conditiile prevazute de lege pentru ca o salariatii sa beneficieze de concediu si indemnizatie medicala este ca acestia sa indeplineasca stagiu de cotizare.

De aceea, nu este la alegerea angajatorului si a salariatilor plata sau neplata concediului medical.


Ceea ce se poate face este sa stabileasca prin contractul colectiv de munca ca in situatia in care salariatii se afla in incapacitate temporara de munca, dar nu pot beneficia de concediu medical din lipsa de stagiu de cotizare, angajatorul va plati acestora o prima reprezentand, de exemplu, indemnizatia medicala de care ar fi beneficiat daca ar fi avut stagiu de cotizare in primele 5 zile/pe toata durata incapacitatii temporare de munca (dupa cum se negociaza).

 
Raspuns oferit de Rodica Mantescu, Specialist in legislatia muncii, pentru PortalCodulMuncii.ro


 

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Salariat in incapacitate temporara de munca fara stagiu de cotizare. Angajatorul poate fi obligat prin CCM la plata indemnizatiei?":
Rating:

Nota: 4.5 din 5 din 3 voturi


Comentarii 0 comentarii
Click aici si adauga propriul comentariu



Regulamentul Intern - Ce verifica inspectorii veniti in control?

Atentie la Regulamentul Intern in 2020!

Descarcati gratuit Raportul Special

Completati adresa de email pentru a primi Raportul Gratuit "Regulamentul Intern - Ce verifica inspectorii veniti in control?".
© copyright 2012 - 2020 Resurse-Umane.ro . Toate drepturile rezervate.
Regulamentul Intern - Ce verifica inspectorii veniti in control?

Atentie la Regulamentul Intern in 2020!

Descarcati gratuit Raportul Special

Completati adresa de email pentru a primi Raportul Gratuit "Regulamentul Intern - Ce verifica inspectorii veniti in control?".

Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici